Hot stuff – gorący temat!

W ubiegły weekend (7-9 kwietnia br.) miał miejsce  39. Zjazd Nadzwyczajny ZHP. W obradach uczestniczyło 172 delegatów, którzy przez 3 dni debatowali o zmianach w Statucie ZHP.

Instruktorzy skupili się na trzech najważniejszych punktach:

  • „Czy powinien ulec zmianie krąg osób, którym przysługuje czynne prawo wyborcze?”– Zjazd przyjął zmianę dotyczącą czynnego prawa wyborczego instruktorów pełniących funkcję przybocznego, od tej pory oni również mają prawo głosu na zjazdach hufcowych.17909421_1438753572853536_78879792_n
  • „Czy powinny się zmienić kompetencje władz na poziomie chorągwi i centralnym?”
  • „Czy powinny ulec zmianie przepisy Prawa lub Przyrzeczenia Harcerskiego?”- To chyba najbardziej kontrowersyjny punkt obrad. Rota Przyrzeczenia nie została zmieniona (”Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym prawu harcerskiemu.”), zaś „nowy” 10. punkt Prawa Harcerskiego brzmi: „Harcerz pracuje nad sobą, jest czysty w myśli mowie i uczynkach; jest wolny od nałogów.”

 

Zmiany wywołały ogromną falę dyskusji na forach harcerskich.

Druhny i Druhowie boją się przyzwolenia na używki takie jak alkohol i nikotyna, z powodu braku wyszczególnienia ich w prawie oraz burzą się na obecność Boga w rocie, mimo konstytucyjnej wolności wyznania w Polsce, mówią o braku tolerancji i ksenofobii. Czy słusznie?17918402_1438753576186869_1757910423_n

Miałam przyjemność zapytać o to delegatki naszego hufca dh. phm. Zofię Błaszczyk oraz dh. pwd. Renatę Soboń:

  1. Co druhny sądzą o przyznaniu prawa wyborczego instruktorom- przybocznym?

Z.B.: Jestem jak najbardziej za. Tak samo powinni decydować jak inni, to również ich dotyczy.

R.S.: Ułatwi to młodym ludziom kształtować hufiec i harcerstwo.

  1. Zostaliśmy przy tradycyjnej rocie.

Z.B.: Jestem tym bardzo zdziwiona, osobiście byłam za dwiema rotami, aby każdy w zgodzie ze swoim sumieniem mógł złożyć przyrzeczenie, żeby był to nasz świadomy wybór. Tutaj pojawia się również problem z Prawem Zucha, bo przecież „Zuch kocha Boga i Polskę”. Nasze harcerstwo nie powinno być nastawione na żadną religię. Jeżeli ktoś jest zagorzałym katolikiem, to najczęściej szuka alternatywnego harcerstwa w ZHR. Ten problem bardzo podzielił instruktorów.

R.S.: Jestem zwolenniczką dwóch rot, chociaż powinniśmy znaleźć jedną, odpowiednia dla każdego, niezależnie od jego światopoglądu, która będzie bardziej odwoływała się do   wartości bardziej humanistycznych. Zostaliśmy przy tradycji, wiec chyba nie jesteśmy gotowi na zmiany. Zobaczymy co przyniesie kolejny Zjazd, ponieważ ten temat nie zostanie na pewno „zamknięty”.

17910802_1438753586186868_516740853_n3. Nowe prawo przyzwala na wcześniej zakazane nałogi?

Z.B.: W żadnym wypadku. Nowe prawo jest rozszerzone. W dzisiejszych czasach alkohol i papierosy nie stanowią już takiego zagrożenia jak np. technika dla młodego człowieka. Chodzi o to, żeby się w tym wszystkim nie zatracić i nie obnosić.

R.S.: Jeżeli zmieniamy to znaczy, że nie przyzwalamy na to! Nowe prawo pokazuje nam, że przede wszystkim musimy pracować nad sobą.  Mamy pozostać świadomi. Harcerz ma być przede wszystkim porządnym człowiekiem.

 

pwd. Agata Lisiak

Grafika autorstwa Komiks Harcerski i Depresyjna drużynowa z różowym gwizdkiem.

Dodaj komentarz